صفحه نخست - درباره اسپانیا - اعتبار گذرنامه اسپانیایی در سال ۲۰۲۱ 

رتبه بندی گذرنامه‌ کشورهای جهان بر اساس شاخص هنلی اعلان شد و بر اساس این نظرسنجی همچنان ژاپن به مانند دو سال قبل در صدر قدرتمندترین گذرنامه های جهان قرار گرفت. البته شاخص موسسه ی هنلی میزان  سفرهای بدون ویزا است در صورتی که برخی دیگر از نظرسنجی ها شاخص های دیگری همچون توانایی باز کردن حساب بانکی، مدت زمان اقامت در کشور مقصد و موارد دیگر را نیز در اعتبار سنجی گذرنامه دخیل میکنند.

​​​​​​​بر اساس نظر سنجی هنلی،  قدرت گذرنامه اسپانیا در رتبه ی چهارم قرار گرفته است.  یک اسپانیایی میتواند  به ۱۸۸ کشور دنیا  بدون طی کردن پروسه ی ویزا سفر کند. ایران ما، یکی از آن کشورهاست که یک اسپانیایی برای سفر به آن به ویزا احتیاج ندارد. اسپانیا تنها ۳ کشور با صدرنشین این لیست فاصله دارد. چین و هند در این فاصله نقش اساسی دارند. یک ژاپنی برای سفر به این دو کشور نیاز به ویزا ندارد در صورتی که یک اسپانیایی چرا. البته  اغلب اروپایی ها و حتی مردم ایالات متحده نیز نمیتوانند بدون ویزا به این دو کشور سفر کنند.

جالب است بدانید که ایالات متحده آمریکا در این لیست پایین تر از اسپانیا قرار گرفته است. شاید یکی از علت های  پایین بودن رتبه ی ایالت متحده نسبت به اسپانیا، کشورمان ایران باشد. همانطور که گفتیم اسپانیا برای ورود به ایران نیاز به اخذ ویزا ندارد در حالی که یک آمریکایی باید ویزا بگیرد. ایران با توانایی سفر به ۴۱ کشور دنیا بدون ویزا در رتبه ی ۱۰۹ ام این لیست قرار گرفته است. گذرنامه ایران بر اساس همین نظرسنجی در ابتدای سال ۲۰۱۹ در جایگاه ۹۶ قرار داشت که در نیمه دوم همان سال به رتبه ۱۰۱ تنزل کرده بود. البته گذرنامه ایران در سال ۲۰۲۰ دوباره سیر صعودی گرفت و به رتبه ۹۶ رسید. البته این تغییر جایگاه به دلیل پایین یا بالا رفتن قدرت گذرنامه ایران نبود چون ایران از همان ابتدا نیز به ۴۱ کشور جهان میتوانست سفر کند که تغییری در تعداد کشورها نداشت بلکه بقیه گذرنامه ها صعود و یا سقوط میکردند که لاجرم جایگاه ایران نیز در لیست جا به جا میشد.

برای اطلاعات بیشتر و  دیدن رنکینگ بقیه کشورها و مقایسه آنها با هم میتونید به سایت هنلی مراجعه کنید​​​​​​​

نظرات شما

خدمات ما را ارزیابی کنید

آیا ما را به دوستان خود توصیه می کنید؟

ثبت

پیغام شما با موفقیت ارسال شد.