​چقدر با آداب و رسوم اسپانیا آشنا هستید؟ بیایید یک نگاه کلی به فرهنگ اسپانیا بیندازیم

آشنایی با فرهنگ و آداب رسوم مردم اسپانیا. آشنایی با کشور اسپانیا

اسپانیا یکی از مراکز فرهنگی اروپا است که با موسیقی و رقص فالمنکو ، گاوبازی ، سواحل خارق العاده و آفتاب فراوان شناخته شده، اما شگفتی های بیشتری نیز در این کشور پیدا خواهید کرد.


آداب و رسوم اسپانیا

آیا می دانید تماس فیزیکی در مکالمه برای اسپانیایی ها جنبه عادی ارتباطی است و نباید آن را نفوذ به فضای شخصی دانست؟ ممکن است هنگام ورود به اسپانیا شما را غافلگیر کند، اما باید در اسرع وقت با آنها سازگار شوید.

شناخت مردم و روش زندگی آنها برای افرادی که میخواهند در اسپانیا زندگی کنند لازم است از جمله آداب و رسوم ، سنت ها ، جشن ها و جنبه های دیگر نمونه ای از فرهنگ اسپانیاست. سبک زندگی آرام اسپانیا ومهمان نوازی که مشخصه آن است، از ویژگی های جذاب برای توریستها، بازدیدکنندگان و دانشجویان است.


درباره سنت های اسپانیا اطالعات بیشتری کسب کنید:


غذا در اسپانیا:

جمله ی اسپانیا متفاوت است(.España es diferente )یک واقعیت است.
از لحظه پیاده شدن از هواپیما و عبور از فرودگاه ، چندین بار و رستوران به سبک اسپانیایی پیدا خواهید کرد. در حقیقت ، در سال ۲۰۱۰ مطالعه ای توسط La Caixa انجام شد که می گوید در اسپانیا به طور متوسط ۱ بار برای هر ۱۲۹ اسپانیایی وجود دارد. از این طریق می توان چیزی بسیار ساده را استنباط کرد: غذا و نوشیدنی بخشی بسیار مهم از فرهنگ اسپانیا است.

نکته ای که خارجی ها باید به خاطر داشته باشند این است که ، در اسپانیا ، بیشتر کافه ها، رستوران هستند و بالعکس. آنها به عنوان نقاط اجتماعات یا مکانهای اجتماعی ، برای انجام بازیهای رومیزی ، تماشای بازیهای فوتبال ، نوشیدن یک قهوه ، غذا خوردن ، مهمانی یا جشن گرفتن از رویدادها مورد استفاده قرار می گیرند (هر بهانه ای همیشه خوب است). یک بار معمولی بسته به منطقه همیشه دارای انواع مختلفی از پینچو یا تاپاس خواهد بود (که معموالً تخفیف دارند یا در نوشیدنی شما لحاظ می شود).

و از آنجا که اکثر بارها رستوران نیز هستند ، بیشتر آنها یک منوی روزانه (شامل 3 دوره با قیمت ثابت) ، غذاهای ترکیبی (یک بشقاب با چندین غذا) و راکونی (پیش غذاهای بزرگ که معموالً بین کل گروه تقسیم می شوند) را برای ناهار یا شام هستند. البته ، گزینه مکرر دیگر این است که به سراغ tapas / pinchos بروید که شامل رفتن از این بار به آن بار به لذت بردن از یک پینچو یا تاپا در هر یک تا زمان سیر شدن است.

اسپانیایی ها به رژیم مدیترانه ای خود و به داشتن بهترین و سالم ترین غذای جهان افتخار می کنند. غذاهای مدیترانه ای با تعداد زیادی از مواد تشکیل دهنده مشخص می شوند: غذاهای مبتنی بر میوه ها ، سبزیجات یا حبوبات. نان ، ماکارونی ، برنج و سایر غلات فراوان ؛ آجیل ، روغن زیتون بسیار بکر ، سیر ، ماهی ، صدف ، انواع گوشت ، پنیر ، ماست و البته نوشیدنی. این رژیم غذایی سالم و متنوع که به طور سنتی در اطراف دریای مدیترانه یافت می شود، یکی از رژیم های غذایی سالم در جهان است.

نکته بعدی که جهانگردان به سرعت کشف خواهند کرد این است که اسپانیایی ها ساعات خاص خود را برای غذا خوردن دارند و اینکه آنها کاملا
متفاوت از سایر کشورها هستند. این مهم است که هنگام برنامه ریزی فعالیت های خود به خاطر داشته باشید. صبحانه به راحتی کمترین وعده غذایی روز است که تا ساعت ۱۰ صبح به تأخیر می افتد. بسیاری از اسپانیایی ها صبحانه را حذف می کنند، اما اگر مجبور باشند ، داشتن چیزی سبک و ساده مانند قهوه ، شکالت داغ یا یک کروسان (نوعی نان با کره است) ، ماکارونی یا نان تست با ژامبون و گوجه فرنگی طبیعی است. صبحانه سنتی دیگری که به طور معمول در بارها خواهید دید churros ، پیراشکی های سرخ شده اسپانیایی با شکر است با ظاهری مشابه به بامیه در ایران.

تایم غذا مهمترین زمان روز محسوب می شود. به طور کلی ، از چندین غذا تشکیل شده است: یک غذای سبک (مانند سوپ یا سالاد) ، یک غذای قوی تر (مانند گوشت یا ماهی) و یک دسر (میوه یا شیرینی). به دنبال یک قهوه یا یک نوشیدنی سنتی. ناهار و سیستای معروف(چُرت بعد از ناهار) بین ساعت
۱۴:۰۰ تا ۱۶:۰۰ بعد از ظهر برگزار می شود. به همین دلیل ، به هرکسی که می خواهد به اسپانیا سفر کند ، توصیه می کنیم که برنامه خود را در نظر بگیرد که بیشتر فروشگاه ها در این ساعت ها بسته می شوند تا کارگرانشان برای غذا خوردن به خانه بروند. البته الان زمان چرت زدن معروف تقریبا از بین رفته، زیرا مردم به طور فزاینده ای دورتر از محل کار خود زندگی می کنند. 

شام ،
کاملا شبیه به ناهار اما تا حدودی سبک تر ، در اسپانیا سرو می شود. در تابستان ، معمولاً حتی تا نیمه شب نیز شام می خورند! از لحظه ای که به این برنامه ها و عادت ها عادت می کنید ، آماده خواهید بود تا تنوع زیادی از فرهنگ غذا در اسپانیا را کشف کنید.


چُرت زدن: La siesta

جالب است بدانید اسپانیا جزو معدود کشورهایی است که چرت زدن در آن رایج و حتی رسمی است. بخاطر همه اینها ، در اسپانیا این مرسوم است که بعد از غذا خوردن چُرت میزنند. این بدان معناست که اکثر مشاغل و فروشگاهها بین ساعت
 ۲:۰۰ تا ۴:۰۰ بعد از ظهر تعطیل می شوند تا کارمندان آنها بتوانند برای غذا خوردن به خانه بروند.

​​​​​​​
هنر اسپانیا:

این کشور میراث هنری خارق العاده ای دارد. چهره های غالب عصر
طلایی ، از جمله فرانسیسکو دو گویا که در قرن هجدهم به عنوان پرکارترین نقاش اسپانیایی ظهور کرد و پرتره های عالی و بی نظیری از سلطنت خلق کرد. هنرمندان مشهور اسپانیایی دیگر: پابلو پیکاسو ، خوان گریس ، جوآن میرو و سالوادور دالی.

معماری اسپانیایی از آثار ماقبل تاریخ منورکا ، در جزایر بالئاریک ، گذشته از ویرانه های رومی مریدا و تاراگونا ، تزئینات Lonja de Seville ، ساختمانهای Mudejar ، کلیساهای جامع گوتیک ، قلعه ها ، بناهای فوق العاده مدرنیست و مجسمه های عجیب و غریب گائودی است.
​​​​​​​

موسیقی اسپانیا:

یکی دیگر از جنبه های مهم فرهنگ اسپانیایی موسیقی است. گیتار در اندلس در حدود سال ۱۷۹۰ اختراع شد ، زمانی که سیم ششم به رباب عربی اضافه شده بود. شکل فعلی آن در سال ۱۸۷۰ شکل گرفت. نوازندگان اسپانیایی از گیتار ساده استفاده میکردند. آندرس سگوویا (۱۸۹۳-۱۹۹۷) گیتار کلاسیک را به عنوان ژانر تاسیس کرد. ریشه فلامنکو در کانته جوندو کولی های اندلس است و Paco de Lucía مشهورترین گیتاریست Flamenco در سطح بین المللی است.

​​​​​​​
لباس های سنتی اسپانیایی:

در قرن شانزدهم ، اسپانیا پیشتاز مد بود. سبک و لباس سنتی اسپانیایی به خاطر ظرافتش شناخته شده است با رشد اسپانیا در آن زمان ، لباس اسپانیایی در سراسر اروپا مشهورتر شد.
لباس های سنتی اسپانیا بسیار تحت تأثیر فرهنگ عرب بود ، زیرا آنها از سال ۷۱۱ تا ۱۴۹۲ در شبه جزیره ایبری بودند. در نتیجه این لباس ها دارای گلدوزی های زیادی از طلا و نقره بودند ، جواهرات به عنوان دکمه ها و به عنوان زیور آالت استفاده می شدند ، عطرها برای پوشاندن بقیه بوها و غیره.​​​​​​​

​​​​​​​اگرچه لباس های سنتی اسپانیایی تأثیر زیادی در تمام مد های اروپایی داشت ، اما طراحان لباس اسپانیایی نمی دانستند که چگونه با گذشت زمان تکامل پیدا کنند. به همین دلیل کم کم لباس اسپانیا از رده خارج شد. بنابراین ، این مد فرانسه بود که پیشتاز مد شد. در قرن هفدهم ، پاریس شهری بود که همه به دنبال آخرین اخبار مد بودند.

​​​​​​​تا به امروز ، لباس های سنتی اسپانیایی در موارد نادر مانند رویدادهای خاص ، نمایشگاه ها ، جشنواره های بزرگداشت مقدس ، گاوبازی ، رژه استفاده می شود ... هر منطقه از اسپانیا لباس های سنتی خاص خود را دارد ، اما قطعاتی که بیشترین استفاده را دارند یا رایج ترین آنها مانتیلا ، شانه و جلیقه است.

- مانتیلا قطعه ای سنتی شبیه به حجابی است که اغلب در جشن های مذهبی در شهرها استفاده می شود. معمولاً با پارچه توری یا ابریشمی تزئین می شود. با شانه روی سر قرار می گیرد.

​​​​​​​- شانه نوعی سربندی تزئینی است که روی مو قرار می گیرد و می توان از آن برای نگهداری مانتیلا نیز استفاده کرد. دارای بدنی خمیده و خوشه های بلندی است که بین مو وارد می شود. این بدون شک یکی از سنتی ترین قطعات لباس اسپانیایی است.

​​​​​​​- جلیقه یک ژاکت بدون آستین است که بخشی از لباس های سنتی مردانه است. در گذشته جلیقه ها تنگ و گلدوزی شده بودند اما امروزه انواع مختلفی وجود دارد.


​​​​​​​سنت گاوبازی در اسپانیا:

گاوها و آداب و رسوم مرتبط با این حیوانات بدون شک یکی از محبوب ترین مولفه های فرهنگ اسپانیا در سطح بین المللی است. گاوبازی مشهورترین رویداد در بعضی نقاط اسپانیا است که در لغت به معنای "جنگ با گاو نر" است.  این حیوان بومی شبه جزیره ایبری است و نه تنها در گاوبازی ، بلکه در دیگر جشنواره های معروف، مانند دویدن گاوها است. با این حال ، برای چند سال ، جنبش های دفاع از حقوق حیوانات بحث و جدال در جهان گاوبازی ایجاد کرده اند. این سنت در بسیاری از ایالت های اسپانیا از جمله کاتالونیا ممنوع شده است.


​​​​​​​عروسی های اسپانیایی

عروسی در اسپانیا یکی از مهمترین دلیل مهمانی در زندگی مردم است. به طور سنتی شما میتوانید تا ۲۰۰ یا بیشتر مهمان دعوت کنید. اما، مثل همه چیز، این به زوجین بستگی دارد.

​​​​​​​یکی از آداب و رسوم معمول ، پرتاب گل هنگام ترک منطقه ای است که مراسم در آن برگزار می شود ، اما بسیاری از آداب و رسوم با گذشت زمان تغییر کرده اند. در زمان های قدیم بیشتر عروسی ها از بعد از ظهر شروع می شد و تمام شب یا حتی تا صبح روز بعد ادامه داشت. امروزه ، یک عروسی در صبح، مانند یک بعد از ظهر عادی است.

​​​​​​​یکی دیگر از رسوم سنتی عروسی های اسپانیایی این است که عروس و داماد ۱۳ سکه به اشتراک بگذارند که نشان دهنده تعهد هر دو برای تقسیم دارایی هایی است که دارند و در آینده با هم خواهند داشت.

​​​​​​​عروسی های سنتی اسپانیایی معمولاً نه ساقدوش عروس دارند و نه اسکورت داماد. در عوض ، پدرخوانده و مادر خوانده ها را می یابیم، معمولاً پدر عروس و مادر داماد. آنها یک شخصیت سنتی هستند که فقط به عنوان شاهد امضا میکنند. علاوه بر این، آنها معمولاً در کنار عروس و داماد در سفره اصلی ضیافت می نشینن

جشن های اسپانیا:
​​​​​​​

تفریح در هیچ کشوری بهتر از اسپانیا نیست. اسپانیا از نظر تاریخ ، فرهنگ ، آداب و رسوم غنی است. و بسیاری از مناطق از طریق جشن های بسیار اصیل ، لذت را کشف کرده اند. بعضی از آنها ماهیت مذهبی دارند ، برخی دیگر تاریخی هستند ، و طول و سبک همه آنها متفاوت است ، اما نقاط مشترکی دارند: همه آنها در خارج از خانه ، با موسیقی ، آتش بازی برگزار می شوند.​​​​​​​

​​​​​​​بیشتر زندگی اسپانیایی ها در خیابان میگذرد و جشن ها در تمام طول سال برگزار می شود. آنقدر مهمانی ها زیاد است که حتی گفته می شود اگر بیشتر از یک بار در روز شرکت کنید ، وقت دیدن همه آنها در یک عمر ندارید.

یکی از جاذبه های کشور اسپانیا این است که در هر ایالتی ، در هر استانی و حتی  در هر شهر کوچکی، یک جشن و فستیوال که مخصوص همان منطقه است برگزار میشود​​​​​​​آلبومی از ۱۰ جشن محبوب در اسپانیا را میتونید در اینجا تماشا کنید.

صفحه نخست - فرهنگ - اطلاعات کلی‌ از فرهنگ مردم اسپانیا

نظرات شما

خدمات ما را ارزیابی کنید

آیا ما را به دوستان خود توصیه می کنید؟

ثبت

پیغام شما با موفقیت ارسال شد.