صفحه نخست - زندگی‌ در اسپانیا - بیمه و درمان - بیمه دولتی 

سیستم بهداشت و درمان دولتی(SNS) اسپانیا خدمات خود را از طریق Insalud یا موسسه ملی بهداشت عمومی به شهروندان اسپانیایی ارائه میدهد و از آنجائیکه اسپانیا شامل چندین بخش خودمختار میباشد هر کدام مسئول ارائه خدمات مربوطه از طریق سیستم insalud تعریف شده در جامعه خود میباشد. به عنوان مثال در بخش خودمختار کاتالونیا این سیستم به نام catsalut ارائه خدمات میکند. تمام شهروندان اسپانیا با داشتن کارت سلامت (tarjeta sanitaria) می توانند از خدمات درمانی بهداشتی رایگان دولتی بهره ببرند

​​​​​​​در گذشته یکی از مدارک ضروری جهت درخواست کارت سلامت داشتن شماره تامین اجتماعی (NSS) می بود اما در حال حاضر بعد از همه گیری کویید ۱۹ کارت سلامت برای تمامی افراد ساکن اسپانیا ( قانونی یا غیرقانونی) صادر میشود و به صورت آنلاین قابل درخواست می باشد. با این تفاوت که کارت سلامت افرادی که شاغل هستند و شماره تامین اجتماعی ارائه میدهند تمامی خدمات را به طور کامل و رایگان پوشش داده اما کارت سلامت نوع دوم پوشش دهی محدودی در بعضی خدمات غیراورژانسی دارد).

به طور کلی تمامی کارمندان قراردادی در اسپانیا باید از طریق کارفرما در صندوق خدمات اجتماعی ثبت نام شده باشند و شماره تامین اجتماعی خود را دریافت کنند. بدین صورت بیمه گر وبیمه شده  درصدی از درآمد خود را به اداره تامین اجتماعی پرداخت می نمایند که این میزان بستگی به مقداردرآمد بیمه شده  و نوع قراردادخواهد داشت . اما سهم کارکنان از هزینه پرداختی حداکثر 25 درصد و کارفرمایان باقی مانده یعنی 75 درصد دیگر را پرداخت خواهند کرد . در صورت خود اشتغالی متقاضی شخصا باید به اداره تامین اجتماعی مراجعه کرده و جهت دریافت شماره تامین اجتماعی  اقدام نماید و سهم بیمه خود را ماهیانه پرداخت نماید حدود ۳۰۰ یورو که بسته به شهر و بخش خودمختار مربوطه اندکی متغییر خواهد بود. لازم به ذکر است که دریافت شماره تامین اجتماعی جهت شروع به کار در اسپانیا الزامی است.

 افراد بیکار ، سالمندان ، افراد با سابقه بیماری طولانی مدت ویا  افرادی که در مرخصی زایمان به سر می برند نیازی به پرداخت هزینه های خدمات درمانی ندارند و تنها با داشتن NSS قبلی و ارائه مدارک فعلی مربوط به بیماری و بیکاری و....می توانند درخواست معافیت از پرداخت سهم ماهیانه بیمه اجتماعی خود را بدهند.

در گذشته افراد خارجی زمانی مستحق دریافت خدمات درمانی رایگان در کشور اسپانیا میشدند که مشغول به کار شده و حداقل برای دو سال بصورت متوالی سهم بیمه پرداخت کرده باشند. اما در حال حاضر همانگونه که گفته شد تمامی افراد ساکن اسپانیا اعم از دانشجو و شاغل و... می توانند از خدمات درمانی دولتی بهره مند شده و کارت سلامت دریافت کنند تنها تفاوت اندکی در نوع کارت سلامت خواهند داشت که همچنان تفاوت مشهودی نیست.

افرادی هم که از اتحادیه اروپا به اسپانیا مهاجرت می کنند  و مشغول به کار نمی باشند باید با فرم E106 درخواست شماره تامین اجتماعی بدهند .  برای بازنشستگان دولت های غیر اتحادیه اروپایی باید از طریق  فرم E121  که در ادارت تامین اجتماعی کشور های خودشان موجود می باشد وضعیت خود را اعلام نمایند . 

پس از دریافت کارت سلامت با توجه به محل زندگی فرد مرکز بهداشتی که شخص باید به آن مراجعه کند مشخص شده و  مرحله بعد تعیین پزشک خانواده مخصوص متقاضی در مرکز مربوطه می باشداگرچه بیمه شده می تواند بعداً پزشک جدیدی بخواهد.

​​​​​​​خدمات درمانی از جمله هزینه های پزشکی ، حمل و نقل آمبولانس ،  آزمایشات پزشکی ، دارو ، درمان های اساسی دندان ، مراقبت های مادران ، درمان توسط متخصصین ، بستری و توانبخشی را پوشش می دهد .​​​​​​​

نظرات شما

خدمات ما را ارزیابی کنید

آیا ما را به دوستان خود توصیه می کنید؟

ثبت

پیغام شما با موفقیت ارسال شد.