صفحه نخست - زندگی‌ در اسپانیا - فرزندان -  درخواست پاسپورت برای متولدین در خاک اسپانیا  

افرادی  که در اسپانیا اقامت دارند اگر فرزندشان در اسپانیا متولد شود مسیر راحتی برای گرفتن تابعیت اسپانیا ( گذرنامه) برای فرزندشان دارند. ولی قبل از توضیح این مطلب بیایید ابتدا درباره فرق بین اقامت و تابعیت گپی بزنیم. اقامت یک نوع مجوز برای حضور افراد غیر اسپانیایی در اسپانیا میباشد. برای آشنایی با انواع اقامت ها میتونید  قسمت «راههای مهاجرت» مراجعه کنید. نکته ی مهم این است که شما اگر اقامتی اخذ کردید به معنای داشتن تابعیت آن کشور نیست. به عبارتی دیگر شما برای سفر به هر نقطه از کره خاکی همچنان باید از گذرنامه کشور خودتون استفاده کنید. گذرنامه مهمترین مدرک مورد نیاز برای  سفر است. البته که اگر اقامت اسپانیا را داشته باشید میتوانید با گذرنامه  کشور ایران ( در مورد یک ایرانی) و کارت اقامت اسپانیا به تمام کشورهای عضو شنگن سفر کنید ولی اگر خواسته باشید مثلا سفری به بریتانیا ( که عضو شنگن نیست) داشته باشید باید برای گرفتن ویزا  اقدام کنید. 

شرایط برای اخذ گذرنامه اسپانیا:

افرادی غیر اسپانیایی که اقامت اسپانیا را دارند بعد از ۱۰ سال اقامت متوالی در اسپانیا می‌توانند برای تابعیت درخواست بدهند. این ۱۰ سال در بعضی شرایط کاهش پیدا میکند.

۵ سال: اگر وضعیت پناهندگی را اخذ کرده باشید.

۲ سال: اگر که تابعیت کشورهای آندورا، فیلیپین، جمهوری گینه استوایی، پرتقال، کشورهای ایبروآمریکا و یا اصالتا سفاردی باشند.

پی نوشت: 

ایبروآمریکا منطقه ای در قاره آمریكا و شامل كشورها یا سرزمینهایی است كه اسپانیایی یا پرتغالی زبانهای غالب آنها هستند. این کشور ها قبلا مستعمره اسپانیا یا پرتغال بودند.

سفاردی : یهودیانی هستند که در منطقه corona de Castilla و corona de Aragón زندگی میکردند. این یهودیان در سال  ۱۴۹۲ توسط پادشاهان این دو منطقه که به Reyes católicos معرف هستند اخراج شدند


۱ سال:

۱. فردی که در قلمرو اسپانیا متولد شده باشد.

​​​​​​​۲.کسی که به اختیار خود و به دلایلی  از حق خود برای به دست آوردن تابعیت اسپانیا به درستی استفاده نکرده باشد.


​​​​​​​۳. کسی که به طور قانونی  به مدت دوسال متوالی تحت سرپرستی (تحت نظارت یک سرپرست) ، تحت مراقبت یا نگهداریِ (آن نوعی از نگهداری یا فرزندپروری شرایط زمانی دریافت اقامت قانونی  را به یک سال کاهش میدهد که در  شهر و بخش خودمختار موردنظر مصوبه نهاد عمومی در خصوص حفاظت از افراد زیر سن قانونی و مراقبت های خانگی وجود داشته باشد همچنین از نظر قضایی به رسمیت شناخته شده باشد) یک شهروند یا موسسه اسپانیایی قرار گرفته باشد ، حتی اگر در زمان درخواست تابعیت همچنان وضعیت تحت سرپرستی ادامه داشته باشد.

۴. کسی که در زمان درخواست ، یک سال با یک اسپانیایی ازدواج کرده باشد و به صورت رسمی یا غیر رسمی جدا نشده باشند.

۵. مرد یا زنی که همسر اسپانیایی وی فوت شده باشد ، اگر در زمان مرگ همسر از هم جدا نشده باشند ، چه به صورت رسمی و ثبت شده چه غیر رسمی.

​​​​​​​۶.کسانی که در خارج از اسپانیا متولد شده اند از پدر یا مادر ( آنها همچنین  میتوانند در خارج از اسپانیا متولد شده باشند) ، پدربزرگ یا مادربزرگی که همه آنها در اصل اسپانیایی باشند.

همانطور که اشاره شد  چنانچه فرزندی در اسپانیا به دنیا بیاید بعد از یک سال میتواند برای تابعیت درخواست کند. نکته مهم این است که این یک سال به صورت قانونی و اقامتی باشد. چنانچه والدین فرزند، اقامت اسپانیا را داشته باشند فرزند آنها بلافاصله بعد از تولد میتواند به مانند والدینش اقامت داشته باشد. مدت اقامت فرزند دقیقا به همان مدت والدین است. پس اگر والدین همچنان اقامت خود را تا زمان درخواست (یک سال پس از اخذ اقامت فرزند) داشته باشند فرزند مشکلی برای داشتن یک سال با اقامت نخواهد داشت. شاید نکته ای که خیلی از ایرانی ها حتی آنهایی که مدت مدیدی در اسپانیا زندگی کردند از آن غافل هستند این است که اقامت دانشجویی از نظر حقوقی اقامت محسوب نمیشود بلکه به معنای سکونت و حضور به واسطه‌ی تحصیل است که اصطلاحا estancia و به طور کاملتر estancia por estudiantes نامیده میشود. پس دانشجویان تا زمانی که این نوع اقامت را داشته باشند نمیتوانند برای تابعیت فرزند خود اقدام کنند.​​​​​​​

​​​​​​​حال فرض کنیم فردی اقامت دانشجویی دارد و یا اصلا اقامت ندارد مثلا به صورت توریستی در اسپانیا مقیم  و صاحب فرزند شده است. فرزند متولد شده در هر زمان و در هر سنی وارد اسپانیا شود و یک سال به صورت اقامتی مستقر باشد میتواند درخواست پاسپورت کند و نیاز نیست ۱۰ سال سابقه ی اقامتی داشته باشد. این ها همه به لطف فقط متولد شدن در قلمرو و خاک اسپانیا است.​​​​​​​

نظرات شما

خدمات ما را ارزیابی کنید

آیا ما را به دوستان خود توصیه می کنید؟

ثبت

پیغام شما با موفقیت ارسال شد.