صفحه نخست - روش‌های مهاجرت - گلدن ویزا‌ 

در این بخش میخواهیم در مورد اقامت گلدن و شرایط آن و اینکه چه کسانی واجد شرایط اخذ آن هستند گپی بزنیم.

اقامت گلدن (سرمایه گذاری) چیست؟
​​​​​​​
این نوع اقامت، اقامتی است که کشور اسپانیا به افراد غیر اسپانیایی به واسطه ی سرمایه گذاری که در اسپانیا میکنند اعطا میکند. به عبارتی یکی از محبوب ترین نوع اقامت ها به دلیل
ویژگی‌ هایی است که دارد.  شاید نوع سرمایه‌گذاری محبوب و شناخته شده برای ایرانیان، خرید ملک داخل اسپانیا باشد که تیم NIEstan نیز خرید ملک را ایمن ترین و راحترین سرمایه‌گذاری برای اخذ اقامت گلدن می داند ولی غیر از خرید ملک،  انواع دیگر سرمایه‌گذاری که منجر به اخذ این اقامت میشود هم وجود دارد که در ادامه به همه آنها خواهیم پرداخت. اما قبل از آن، ذکر چند نکته خالی‌ از لطف نیست. دیده شده که در تبلیغات اخذ اقامت گلدن ویزا اصطلاحات نادرستی به کار برده میشود و در برخی موارد نیز اطلاعاتی که میبایست داده شود داده نمیشود. بیاییم نگاهی به اشتباهات مصطلح و  اطلاعات درست بندازیم

​​​​​​​
اشتباهات مصطلح و اطلاعاتی که معمولاً داده نمی‌شود.
​​​​​​​

۱: گفته میشود بعد از ۵ سال، اقامت دائم اعطا میشود. ما در اسپانیا چیزی به نام اقامت دائم نداریم. اقامتی که مد نظر هست، اقامت طولانی مدت (larga duración) نامیده میشود که مدت اعتبار آن ۵ سال است. بعد از آن،  فرد دارنده اقامت باید برای تمدید مجدداً اقدام کند که طبیعتاً شرایط تمدید را باید دارا باشد. البته برای تمدید پیچگی خاصی وجود ندارد ولی شرایطش پابرجاست.
​​​​​​​

۲: اگر درخواست اقامت از طریق سفارت ایران داده شود فرد متقاضی ویزای ۹۰ روزه دریافت کرده و بعد از انگشت نگاری اقامت اولیه آن ۱ ساله خواهد بود که هنگام تمدید به شرط حفظ آن سرمایه تمدید میشود ولی چنانچه متقاضی این مدارک را از اسپانیا به اداره ی مربوطه (Unidades Grandes Empresas)  بفرستد  اقامت اولیه آن ۲ ساله خواهد بود و بعد از تمدید اقامت ۵ ساله خواهد گرفت.

۳: در قسمت خرید خانه معمولا موسسات مهاجرتی که با واسطه اطلاعات را میگیرند مبلغ ۵۰۰ هزار یورو را برای اخذ اقامت کافی میدانند و بعد از خرید خانه متقاضی در عمل انجام شده مجبور به پرداخت بقیه هزینه ها هم میشود. عملی که تیم NIEstan با آن به شدت مخالف است . خرسندی تیم ما از لذت بردن متقاضی با اطلاعات کافی در مسیر پروسه است و معتقد است متقاضی با اشتیاق بهتر سرمایه‌گذاری خواهد کرد. برای اطلاعات هزینه ها به بخش "خرید ملک" مراجعه کنید.


۴: مدارک توسط ارگانی به نام UGE که مخفف نام Unidad de Grandes Empresas است، بررسی و مراحل اقامتی و حتی تمدید آن توسط این ارگان انجام میشود. این ارگان کاملا متفاوت از اداره مهاجرتی است که مسئول بررسی اقامت هایی چون تمکن مالی ، دانشجویی و انواع اقامت های کاری دیگر است.
گزینه های سرمایه گذاری برای اخذ اقامت گلدن:


۱: سرمایه‌گذاری گذاری در اوراق قرضه ی دولتی اسپانیا.

سرمایه‌گذاری اولیه در این نوع، باید به اندازه حداقل ۲ میلیون یورو باشد. بعد از سرمایه‌گذاری، برای اعتبارسنجی آن از طرف اسپانیا،  موسسات مالی و یا بانک اسپانیا (بانک مرکزی اسپانیا) مدرکی به متقاضی میدهد  که در آن  نشان داده شده متقاضی مالک واحد و اصلی این سرمایه‌گذاری ست. مدت زمان این سرمایه‌گذاری گذاری حداقل ۵ سال میبایست باشد.۲: سرمایه‌گذاری به صورت سپرده بانکی.

این سرمایه گذاری همانطور که اسمش مشخص است به صورت سپرده  بانکی است و حداقل مبلغ آن ۱ میلیون یورو خواهد بود.۳: سرمایه‌گذاری در اوراق سهام شرکت های اسپانیا.
​​​​​​​

 سرمایه‌گذاری قابل توجه و به مقدار اولیه یک میلیون یورو در سهام شرکت های فعال در اسپانیا و یا شرکت های خطرپذیر مانند شرکت های نوپا و استارت آپ و کارآفرینی که مستعد جهش و رشد ارزش هستند


۴: انجام پروژه‌های تجاری در اسپانیا.

بر خلاف سایر سرمایه‌گذاری ها، در این حالت مبلغی مشخص نشده است. با این حال معیارهایی تعیین شده اند تا در نظر بگیرند این سرمایه‌گذاری آیا شرایط اخذ گلدن را دارد یا خیر. شرایطی که باعث منفعت عمومی برای اسپانیا باشد. برای ارزشیابی این منفعت  شرایط زیر را درنظر میگیرند.

۱: ایجاد فرصت های شغلی

۲: تاثیر اقتصادی قابل توجه در قلمرو جغرافیایی که فعالیت میخواهد انجام شود

۳:سهم قابل توجهی در ارتباط با نوآوری علمی و یا فناوری داشته باشد.

قطعا در این بخش ارائه ی  یک پلن کاری و تجاری مناسب بسیار حائز اهمیت است


۵: خرید ملک و مستغلات.

 
ارزش خالص سرمایه گذاری در این بخش میبایست ۵۰۰ هزار یورو باشد. که به این، هزینه های دیگر از جمله مالیات و هزینه ثبت و .. نیز اضافه خواهند شد. برای اطلاع دقیق هزینه ها به بخش خرید ملک میتوانید مراجعه کنید.

این مستغلات میتواند یک ملک ( مسکونی یا تجاری)  یا مجموع چند ملک باشد. مجموع مستغلات باید ارزش ۵۰۰ هزار یورو را نشان دهد.​​​​​​​مزیت های اقامت گلدن ( سرمایه‌گذاری) 

در این قسمت نشان میدهیم که اقامت طلایی بهترین نوع اقامت برای یک فرد خارجی است. برای این کار بیایید ویژگیهای اقامت طلایی را با انواع دیگر اقامت ها مقایسه کنیم. از این طریق مزایای بزرگ این اقامت بیشتر مشخص میشود.

​​​​​​​

شرایط اقامت گلدن ویزا کشور اسپانیا

۱: شرط حضور ندارد.

دارنده این اقامت میتواند مدت زیادی خارج از اسپانیا باشد بدون آنکه مشکلی برای اقامتش بوجود بیاید. در سال فقط یک ورود به اسپانیا نیاز است. در حالی که بقیه ی اقامت ها چه تمکن و چه انواع اقامت های کاری دیگر ( چه از نوع régimen و چه از نوع comunitario ) به اقامت ۶ ماه در سال نیاز دارد. این اقامت باب دل معمولا پزشکان و یا تجّاری ست که بیشتر زمان خود مشغول طبابت و یا تجارت در ایران یا خارج از اسپانیا هستند

​​​​​​​

۲: همه خانواده به همراه سرپرست از همان ابتدا اقامت را دریافت خواهند کرد.

همسر و فرزندان فرد متقاضی میتوانند به مانند خود متقاضی از همان ابتدا اقامت را دریافت کنند. معمولا فرزندان بالای ۱۸ سال در اقامت های دیگر پیچیدگی های بیشتری دارد ولی در این اقامت فقط کافی ست نشان دهید فرزند همچنان زندگی مستقلی شروع نکرده و با شما زندگی میکند. جالب است بدانید که پدر و مادر سرپرست نیز اگر نشان داده شود از نظر مالی به سرپرست متکی هستند میتوانند به همراه دیگر اعضای خانواده اقامت را دریافت کنند


۳: دارنده ی این اقامت اجازه کار و فعالیت اقتصادی در اسپانیا را دارد.

اقامت هایی چون اقامت تمکن مالی و دانشجویی اجازه کار ندارند و برای دریافت اجازه ی کار یا باید پیشنهاد قرارداد کاری از شرکت یا موسسه ای داشته باشند یا خودشان تجارت و فعالیتی را شروع کنند. البته برای دانشجویان کاملا متفاوت تر است ( مطالب مربوط به اقامت تمکن مالی و دانشجویی را میتوانید در وب سایت بخوانید). ولی اقامت گلدن از همان ابتدا با مجوز کار در اسپانیا اعطا میشود نه تنها برای سرپرست خانواده بلکه برای تمامی اعضا.


۴: سریعتر میتوانید اقامت خود را به اقامت طولانی مدت تبدیل کنید.

در اکثر اقامت ها به عنوان مثال تمکن مالی ها ، اقامت های کار با قرارداد و یا اقامت های کار با خوداشتغالی، روال بدین شکل است که ابتدا اقامتی ۱ ساله است و سپس تمدید های بعدی اقامت های ۲ ساله را اعطا میکند. بعد از اینکه مجموع اقامت ها به ۵ رسید میتوانند درخواست اقامت طولانی مدت کنند. ولی برای گلدن ویزا این روال متفاوت است. فرد سرمایه گذار ابتدا اقامتی ۲ ساله دریافت میکند و بعد از آن میتواند درخواست اقامت طولانی مدت را بدهد. درواقع فرد سرمایه‌گذار و کل اعضای خانواده ی او کمترین پروسه های اداری را طی خواهند کرد.


۵: از داخل اسپانیا میتوان این اقامت را درخواست داد.

بر خلاف بقیه ی اقامت ها که میبایست از طریق کنسولگری کشور اسپانیا در کشور مبدأ انجام شود، برای اقامت گلدن میتوان از داخل اسپانیا نیز اقدام کرد. با آمدن سفر توریستی میتوانید این اقامت را درخواست دهید. البته موقع درخواست باید ویزای توریستی و یا هر مجوزی که دارید همچنان معتبر باشد یا به عبارتی بهتر در اسپانیا به صورت قانونی حضور داشته باشید
​​​​​​​

۶​​​​​​​: سرعت دریافت این اقامت بسیار بالاست.

فقط ۲۰ روز زمان نیاز است، از زمان درخواست برای بررسی‌ تا اخذ مجوز برای انگشت نگاری. اگر از طریق سفارت اسپانیا اقدام شود نیز سرعت صدور ویزا جهت سفر به اسپانیا و انجام انگشت نگاری حدود ۳ هفته می‌باشد.​​​​​​​

شرایط مهاجرت به کشور اسپانیا سال ۲۰۲۱

نظرات شما

خدمات ما را ارزیابی کنید

آیا ما را به دوستان خود توصیه می کنید؟

ثبت

پیغام شما با موفقیت ارسال شد.